Home / Hakkımda

Hakkımda

😎😎

Expertise

Fotografie en (straat)theater. Creëren van dialoog door middel van theater. Veel ervaring met jongeren.

Kort

Emir (Turkije) beheerst verschillende disciplines: fotografie, theater, regisseren, acteren, schrijven. Als straatartiest behoorde tot de pioniers in straattheater in het Turkijke van de jaren negentig. Hij ontwikkelde culturele producties in Turkse aandachtswijken waar hij vele met jongeren werkte. De projecten hebben veel jongeren gemotiveerd tot ontwikkeling in cultuur en het volgen van opleidingen.

Daarna reise hij jarenlang met een straattheatergezelschap door Turkije en Europa. Voordat Emir zich toelegde op community art, werkte hij als advocaat, docent, journalist en schrijver.

 

Özgeçmiş

Çocukluğu K.Maraş’ta geçti. İlk ve ortaokulu K.Maraş’ta, liseyi ise İzmir’de okudu. Küçük yaşta yüzmeye başladı. Üniversiteye kadar bir süre Milli takımda yüzdü. Pek çok bölgesel ve ulusal madalya kazandı. Yüzme antrenörlüğü sertifikası aldı. Çocuklara yüzme öğretti. Uzun yıllar lisanslı basketbol oynadı. Türk Kuşu’nun Maraş’ta kurulmasına öncülük etti. Yönetiminde bulundu. Türk Kuşu’yla pek çok kez Model Uçak Kursları, Paraşüt, Delta Kanat faaliyetlerinde bulundu. Model Uçak Öğretmenliği sertifikası aldı, kurslar düzenledi. Çok küçük yaşta K.Maraş İzci ekibine katıldı. Üniversiteye kadar her yaz Türkiye’nin çeşitli kamplarında yerel ve milli izcilik yaptı. Dağcılık, Kaya tırmanışı, Okculuk gibi faaliyetleri izcilik altında yaptı. Çocuk yaşta ilk gazetecilik deneyimini babasının kendi matbaasında çıkardığı ve bastığı gazetelerle yaşadı. Işık, Turizm gibi yerel gazetelerin baskısından, dağıtımına her aşamasında çıraklık yaptı. Fotoğrafçılığı K.Maraş’ın ilk fotoğrafçısı olan babasından öğrendi ve sevdi.

1990’da K.Maraş Lisesi Matematik bölümünü bitirdikten sonra yine aynı yıl İstanbul Teknik Üniversite’sine girdi. 1990 yılında bir yandan Matematik ve Mühendislik okurken, bir yandan da çeşitli sanatsal ve sosyal projelerde yer aldı. Aynı yıl İTÜ Amatör Tiyatro Topluluğu ile tiyatroyla tanıştı. Nazım Hikmet’in Şeyh Bedrettin Destanı’nı müzikal şekilde oyunlaştırdıkları oyunla Üniversiteler arası ödüller kazandı. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Burada Hukuk Fakültesi Tiyatro Grubunda yer aldı. Hukuk Fakültesinde okurken bir yandan da Öğretmenlik yaptı. Parasız gençlere üniversiteye hazırlık kursları organize edip Matematik, Fizik ve Felsefe grubu dersleri verdi. Halk Dershanesi’nin Halkevleri aracılığıyla kurulmasına öncülük etti. Farklı şehirlerde ücretsiz üniversiteye hazırlık kursları organize etti. Gönüllü öğretmenlerle beraber fakir öğrencilerin üniversitelere girmesine katkıda bulundu. Bu çalışmalarıyla BM’den teşekkür belgesi kazandı. Sınav ve danışmanlık merkezi kurup ülkesel çapta sınavlara sorular hazırladı. Pek çok dershanenin soru bankalarına sorular verdi.

Bu yıllarda, AST’ta çocuk oyunları projesinde yer aldı. Canşenliği Oyuncuları’yla 94’de tanıştı. 95 yılından itibaren de grupta yer aldı. 98 yılından itibaren grup içinden çıkan Güneş Tiyatrosu’nda yer aldı. İki kez Avrupa turnesinde katıldı. Canşenliği ile pek çok Anadolu kasabasını gezdi. Yine bu yıllarda Anadolu Halk Kültür Sanat Kooperatifi’ni kurup içindeki sanat ve kültür projelerini yönetti. Bu kooperatif aracılığıyla Güneş Ülkesi, Yürüyüş, Şafak ve Değişim dergilerini çıkardı, pek çok konser ve etkinlik düzenledi. Dergi ve gazetelerde yazılar yazdı.

Hollanda’ya geldiği 2005 yılıyla beraber çeşitli işlerde calıştı. VU’de Kunstmatige Intelligentie ve HvA’da Matematik öğretmenliği okumaya başladı ve fakat bitiremedi.

2008-2012 yılları arasında Vluchtelingenwerk Zaandam’da Asistant Coordinatör olarak çalıştı. Ayrıca burada çocuklar için yaratıcı drama dersleri verdi. Çeşitli etkinliklerde ve açılışlarda gruba oyunlar oynattı. Dünya çocuk hikayelerinin Hollandacaya çevrilip tiyatro olarak oynanmasında öncülük yaptı. Kırmızı Başlıklı Kız, Pinokyo ve Hansel ve Gretel hikayelerinin günümüze uyarlamasını yapıp sahnelenmesini yönetti. İki reklam filminde oyuncu olarak yer aldı.

2008, 2009 ve 2010 yıllarında üç kez kişisel fotoğraf sergisi açtı. Biri Den Haag diğer ikisi de Amsterdam’da olmak üzere. Bu sergi ve fotoğraflarla 2 de küçük ödül kazandı.

2012’de 15 genç tiyatrocuyla birlikte Theaterstraat’ı kurdu. ile Theaterstraat ile Fringe festivali’ni yönetti.  Op Het Ij festivalinde oynadı ve çalıştı. Theaterstraat’ın tüm projelerinde yer aldı. Tiyatroyla birlikte Zonnetheater’ı yönetti.

Aynı zamanda Hollanda’ya göçün 50. yılı sebebiyle 2013 yılında Amsterdam müzesiyle ortak Turkse Pionieers in Amsterdam Projesini yaptı ve yönetti. İlk gelen misafir işçilerin hayatının yansıtıldığı 2 ay süren festivalde tiyatrolar, müzikler, toplantılar, sergiler ve geleneksel mutfağın sunumu konusunda Müzenin tek sorumlusu olarak çalıştı.

2013 Amsterdam Volksopera’da oyuncu olarak çalıştı. İlk gelen misafir işçilerle ilgili operalarda rol aldı.

2013-2014’de Dries Verhoven’ın yönettiği Niemandsland projesiyle Utrecht ve Amsterdam’da oyunlar oynadı.

Cascoland ile mülteci kamplarında sanat projeleri yönetti. Verhalen Meubel, Mobile Restaurant, Pizza Pan, KoelenKit, Wijk Radio, Wijk Krant, Molenwijk Festivali, gibi projelerde çalıştı. Bos en Lommer daki ilkokullarda drama ve mask dersleri verdi.

Rotterdam Afrikandeplein’de çocuklara drama dersi verip, oyunlarını festivalde sergilemelerini yönetti.

İlerleyen yıllarda Tilburg’da i-theater’i, Rotterdam’da Street Amazons’u, Leiden’da Htib Leiden Tiyatro Atölyesini, Nijmegen’da Hayal Sahnesini, Den Haag’da Home Theater’i kurup yönetti.

2013-2015 arasında i-theater ile Tek Çaresin Sen Tiyatro (2013-2014) ve Küçük Prens (2015) sahne oyunlarını hazırlayıp yönetti. Drama dersleri verdi. Çeşitli doğa ve kültür projeleri yaptı.

2013-2016 arasında Street Amazons ile drama ve tiyatro kursları verdi. Fütursuz Oyunculuk konusunda eğitim ve workshoplar yaptı. Grup ile Çocuk Gelinler, İşçi Kadın, Mülteci, Kobane, Barış, Suruç, sokak oyunlarını ve gösterilerini hazırlayıp yönetti.

2012-2015 Htib Leiden’da çocuklar için yaratıcı drama dersleri verip 23 nisan dahil yerel etkinliklerde oyunlar oynayıp projeler geliştirdi.

2014’de Nijmegen’da Hayal Sahnesini kurup yönetti ve drama dersleri verdi.

2014-2015 Den Haag’da kurduğu Stichting ArtConnect adına Home theater çalışmalarıyla evlerde tiyatro oynadı. Sokaklarda sanatsal tanıtım çalışmaları yaptı.

2013 Amsterdam Radyosunda kısa süreli iki adet program yaptı. İlerleyen yıllarda kendi radyosunu kurup Horus’un Gözü adında kültür sanat programı yaptı.

Stichting Hoops ile birlikte çeşitli projeler yaptı: 2012’de Vanlı Çocuklar Üşümesin projesiyle, 2011 Van depreminden etkilenen çocuklar için yardım kampanyası düzenleyip 1 tır çocuk kıyafetini ve oyuncağı Van’a ulaştırıp Stichting Hoops aracılığıyla dağıtılmasını gerçekleştirdi. 2015 Diyarbakır Hebun LGBT için yardım gecesi düzenleyip toplanan yardımın derneğe ulaştırdı. 2015-2016 Kobane’de ilkokul kurulması için kampanyalar, toplantılar organize edip toplanan parayla yapılan okulun inşaatına başlanmasına öncülük etti.

Tüm bu zamanda Bakış, Güneşin Ülkesi, Dönüşüm dergilerine çeşitli konularda yazılar yazdı. Bulmaca sayfaları hazırladı.

Hâlihazırda Emir Emirmahmudoğlu evli ve bir çocuk Aras’ın babasıdır.

[trx_sc_socials align=”left” icons=”%5B%7B%22link%22%3A%22https%3A%2F%2Ftwitter.com%2Fyemirmahmudoglu%22%2C%22icon%22%3A%22icon-twitter%22%7D%2C%7B%22link%22%3A%22https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FY.Emir.Emirmahmudoglu%2F%3Fref%3Dbookmarks%22%2C%22icon%22%3A%22icon-facebook%22%7D%2C%7B%22link%22%3A%22https%3A%2F%2Fwww.instagram.com%2Femir_the_emir%2F%22%2C%22icon%22%3A%22icon-instagramm%22%7D%2C%7B%22link%22%3A%22https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fuser%2Fdesgemir%22%2C%22icon%22%3A%22icon-youtube%22%7D%5D” title_style=”default” link_style=”default” hide_on_desktop=”” hide_on_notebook=”” hide_on_tablet=”” hide_on_mobile=””]
[trx_sc_title title_style=”default” link_style=”default” title=”VIP Gezi Rehberi”]
[trx_widget_banner title=”Vip Hollanda Gezileri” image=”901″ link=”http://viphollandagezisi.com/”]
[trx_sc_button type=”default” color_style=”link2″ new_window=”1″ align=”center” icon=”icon-right-arrow-1″ icon_position=”right” hide_on_desktop=”” hide_on_notebook=”” hide_on_tablet=”” hide_on_mobile=”” link=”http://viphollandagezisi.com/” title=”Siteye ulaşmak için” class=”half_width_link”]